GEqxeODXQAAeKovİnşaat Mühendisi ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Zeki Yıldırım, özellikle akşam saatlerinde etkili olması beklenen soğuk hava uyarısı ile ilgili uyarılarda bulundu.

Yıldırım, "İlimizde dün itibariyle başlayan ve en az önümüzdeki 10 gün boyunca devam edecek olan, özellikle akşam saatlerinde başlayıp gece boyunca devam edecek yüksek don riski taşıyan hava durumundan dolayı devam eden inşaatlarda beton dökümünün kontrollü yapılması gerekli! Hissedilen hava sıcaklığının 0 santigrat derece ve altına düşmesi durumunda henüz hidratasyon aşamasında (betonlaşma) olan taze beton karma suyunun donması ile hem betonlaşma (taze betonun sertleşmiş sağlam betona dönüşmesi) süreci durur, yani betonun kimyası bozulur. Betonun bünyesindeki su donarken hacmi artacağından kalıptaki betonu patlatıp ayrışmaya sebep olur ki buna halk arasında 'kışın betonun soğuktan yanması' denir.

Su doğada sıvı halden katı hale geçerken hacmi artan tek maddedir. Donan Beton tüm taşıma gücünü (mukavemet) kaybeder ve binadaki don yiyen o bölüm deprem açısından en zayıf halka haline gelir. Bu yüzden ilimizdeki tüm inşaat sektörü bileşenlerine çağrımdır; Sektörümüz bileşenlerinin (Resmi-Özel tüm ilgili kişi ve kuruluşlar) bu süreçte beton dökümlerinin kontrollü yapılması için işbirliği içinde olmaları gereklidir. Bu havada beton döküm saatlerinin gündüz başlama bitiş saati 08:30-15:00 arasında planlanması önlem açısından önemlidir." dedi.

Kaynak: GAPGündemi /Faruk Deveci