Siverek Gazze Dayanışma Platformu tarafından "Gazze'nin Bize Kazandırdıkları" isimli konferans düzenlendi.

Siverek Kültür Merkezi'nde düzenlenen, sunuculuğunu Hüseyin Şeker'in yaptığı konferans, Samet Sabuncu'nun okuduğu Kur'an'ı Kerim tilaveti ile başladı.

Konferansta 7 Ekim'den bu yana yaşanan katliamlara tepki gösteren Siverek Gazze Dayanışma Platformunun düzenlediği etkinlikler sinevizyon gösterisi ile gösterildi.

Gazze Dayanışma Platformu adına Sezai Çetin tarafından selamlama konuşması yapıldı.

Programa konuşmacı olarak katılan Siyer Ayrıştırma Vakfı Başkanı Yazar Muhammed Emin Yıldırım, konuşmasında 7 Ekim tarihinde başlayan Aksa Tufanı ve sonrasında yaşanan gelişmelere değindi.

"Herkes susarken siz Hasan kardeşinizi Kudüs'e şehit olarak verdiniz"

Konuşmasında bölge halkının Kudüs ile ilgili yaptığı mücadeleye vurgu yapan Yıldırım, "Her zaman söylediğim bir sözü kez daha söylüyorum. Selahaddin-i Eyyübi'nin torunları bambaşka. İnşallah, Saidlerin ektiği iman tohumları zayi olmayacaktır. Dünyanın bütün mazlumlarına umut olacaksınız. Umut olacağınızı da gösterdiniz zaten. Herkes susarken siz Hasan kardeşinizi Kudüs'e şehit olarak verdiniz." ifadelerini kullandı.

"Selahattin'in torunları asla durmayacaktır"

Yıldırım, " İnşallah bu güzelliğiniz bu heybetiniz bu vakarınız bu izzetiniz daim olacaktır. Asıl bizim varacağımız menzil Beyt'ül Makdis'in eteklerinde özgür Kudüs'ün gölgesinde kılacağımız fetih namazına kadar devam edecektir. İnşallah o güne kadar gayretten, mücadeleden, cihattan ve şehadet arzusundan asla geri durmayacağız. Kim durursa dursun İnşallah biz durmayacağız. Selahattin'in torunları asla durmayacaktır. Bütün bir dünyaya Kudüs fethedilmeyene kadar yataklarda yatmak bize haram olsun diyeceksiniz." şeklinde konuştu.

"Bazıları Müslümanca bir tavır ortaya koyamadı"

Yıldırım, "7 Ekim'de kıyam başladı zaman bu memlekette kendini Müslüman olarak isimlendiren insanlardan 3 şey duyduk. Kıyamın başlaması haber kanallarına düştüğü zaman bu olayı bir Müslümanın yapabileceğine dair ümitleri kalmamış bazı insanlar 'Bu olayı İsrail istihbaratı yaptırdı. Amaçları Gazze'yi işgal etmekti böyle bir işgale zemin hazırlamak için böyle bir şey yaptırdılar.' dediler. Bunu söyleyenlerin aslında zihni işgal edilmiş ne Müslümanca konuştular ne Müslümanca düşündüler ne de Müslümanca bir tavır ortaya koydular.

Bazı insanlar da 'Bunu İran yaptırmıştır. İran, oradaki mücahitleri oyuna getirdi. Onlara bir şeyler söyleyerek sahaya sürdü. Sonra da yüzüstü bıraktı.' dediler.

Bazıları da oradaki mücahitler için 'Siz neyinize güveniyorsunuz da dünyanın en süper gücü olan İsrail'in karşısına çıkıyorsunuz? İsrail, sizi bir haftada yerle bir edecek. Harita da bile yeriniz kalmayacak?' dediler." dedi.

"İsrail kirlettiği coğrafyadan sökülüp atılacak"

Yılldırım, "Peki, ne oldu? Yaklaşık 210 gün oldu. Siz zannediyor musunuz İsrail kazandı? Vallahi İsrail kaybetti. Bütün Siyonist severler ve Siyonizm'i bir hayalet olarak görenler, Siyonizm'i gözlerinde büyütenlerin balonları patladı. İsrail'in bir balon olduğu ortaya çıktı. Artık süreç başladı hiç kimse bu süreci geriye saramayacak. Adım adım İsrail denilen terör şebekesinin kirlettiği coğrafyadan sökülüp atıldığı günlere Allah'ın izniyle şahit olacağız." dedi.

Konferans bitiminde katılımcılara israil boykot listesinin kitapçıkları dağıtıldı.

Yapılan dua ve çekilen hatıra fotoğrafı ile program sona erdi.

Kaynak: GAPGündemi /Nebihe Uçan