GAPGündemi Dijital Platformlarında her hafta canlı olarak yayımlanan moderatörlüğünü Gazeteci Mutlu Güneş'in yaptığı "Urfa'dan Bakış"ın bu haftaki konukları, Genel Yayın Yönetmenimiz Veysel Polat, Yeni Urfa Gazetesi GYY Mehmet Canbeyli ve Gazeteci M.Faruk Deveci oldu.

Programa telefonla bağlanan İnşaat Mühendisi Osman Yıldırım, Urfa'nın tamamında zemin sıvılaşması sorunu olduğunu ifade etti.

İnşaat Mühendisi Osman Yıldırım, "Geçenlerde Karaköprü Balıkayağı'da yapılan çalışmayla ilgili sorunları gündeme getirmiştim. Konu sadece Balıkayağı değil. Daha büyük bir sorunla karşı karşıyayız. Urfa'nın tamamında zemin sıvılaşması sorunu var" dedi.

Urfa'dan Bakış2.00 03 23 21. Still002

"Binaların temelinde taban suyu var"

Yıldırım, "Bu sorunu yaklaşık 10 yıldır çoğu zaman dile getirdim. Özel alanlarda ve Karaköprü bölgesinde Balıkayağı'nda yapmış olduğum bazı çalışmalar var. Oralarda da binaların zeminlerinde taban suyunun çok yüksek olduğunu biliyorum. Bu durum muhtemelen oradaki binaların temellerinin çoğunda mevcut. Zemin sıvılaşmasının şöyle bir problemi var. Betonarme binalarda su, aksamlara tesir ettiği zaman temellerde demirlerin çürümesine ve tuzlanma yoluyla da betonun mukavemetini kaybetmesine neden oluyor. Bu önemli bir olaydır. Bu sorun sadece Balıkayağı için değil; çok daha yaygın bir problemdir. Bunla ilgili şu anda spekülasyona yol açacak bir beyanda da bulunmak istemem; ama böyle büyük bir problem olduğunu çok iyi biliyorum. Bu sorunla ilgili endişelere sahibim. " ifadelerini kullandı.

"Pratik bir şekilde çözülecek bir problem de değil"

Sorunun çözümünün kolay olmadığını vurgulayan Yıldırım, "Bir şey ifsat olmuşsa onu toparlamak imkânsız olabilir. Bu anlamda Urfa'da böyle büyük bir problem var. Pratik bir şekilde çözülecek bir problem de değil. Bu sorun ile ilgili çok büyük çabaların sarf edilmesi gerekir." dedi.

Güneş: Balıkayağı Bulvarı'nda bina altlarındaki su birikintileri oluşuyor

Karaköprü Balıkayağı kavşağındaki tehlikeye dikkat çeken Güneş, "Geçtiğimiz günlerde GAPGündemi manşetinde Karaköprü'yü bekleyen tehlikeye dikkat çekmiştik. Özellikle Balıkayağı Bulvarı'nda bina altlarındaki su birikintileri oluşuyor. Buradan bir dere geçtiğinden bu su birikintileri binanın altlarındaki mukavemet gücünü düşürüyor. Olası bir deprem durumunda bu binalar ne derece etkilenir? Sadece Balıkayağı Bulvarı değil; 35 metrelik yolda, Doğukent bölgesinde bina altlarında su birikiyor. Bu anlamda oluşan tehlikeyi gündeme getirdik." dedi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat