GAPGündemi’nden Mutlu Güneş ve İshak Polat’ın hazırlayıp sunduğu “Ekonomi Gündemi” programının canlı yayın konuğu olan Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, çiftçilere ve üreticilere TARSİM Sigortası yaptırmaları çağrısında bulundu.

İklim değişikliği nedeniyle dolu, fırtına, sel baskını, kuraklık gibi öngörülemeyen iklim olaylarının yaşandığını belirten Mehmet Aksoy, “Üreticilerimden rica ediyorum. Lütfen TARSİM Sigortalarını yaptırsınlar. İklim değişikliği sadece Türkiye’de değil tüm dünyada problemler oluşturmaya başladı. Şanlıurfa’ya 1 ayda yağması gereken yağmur 2 saate düşebiliyor veya ceviz büyüklüğünde dolu yağışı olabiliyor.

Geçen hafta bazı alanlarımızda, selden dolayı domates fidelerinin dikildiği yerlerde zararlar oluştu. Sayın Valimizin talimatı ile hasar tespiti yaptık ve ilgili yerlere bilgi verdik. Oluşan hasarlara karşı çiftçimizin mağdur olmaması için mutlaka TARSİM sigortasının yapılması gerekiyor.

Bu sigortanın %52’sini devlet karşılıyor. Kadın ve genç çiftçilerimizde ise devlet bu sigortanın %75’ine kadar kısmı karşılanıyor. Üreticilerimizden ricam TARSİM Sigortasını ciddiye alsınlar ve yaptırsınlar” dedi

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat