Yozgat Bozok Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Elemanı Doç. Dr. Rıfat Becerikli, Şanlıurfa Kültür Yolu Festivalleri kapsamında Urfa'da Yeşilçam ve sinema üzerine düzenlenen etkinliklere katıldı.

Becerikli, festival ile ilgili GAPGündemi mikrofonlarına konuştu.

Becerikli Türk Sinema Tarihi alanında çeşitli çalışmalarının olduğunu ifade ederek hem kendini hem de akademik yaşamını Türk Sinema Tarihine adadığını ifade etti.

Becerikli, "Kültür yolu festivali ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan Becerikli, "Bir toplumun bütün damarı bir kültürdür. Kültürümüzü bizim gelecek nesillere aktarmamız lazım. Artık Yeşilçam sineması ve sanatçıları, gitgide maalesef azalıyorlar. Yeşilçam'ın kültürü de azalıyor. Bu kez bizim dizilerde ya da sinemada sabun köpüğü dediğimiz konular kalıyor. Eski Yeşilçam filmleri, iyiyi, doğruyu ve ahlakı anlatıyordu. İnsanlara bir rol model oluyordu. Bugünkü konuğum Serdar Gökhan beyefendinin 60 yıllık bir sinema kariyeri var. Biz 3 yıl önce çok popüler olan bir sanatçıyı şu an unutabiliriz; ama 60 yıllık bir Serdar Gökhan'ın hiç kimse unutmayacaktır. Bu insanların kültürümüze, gençliğe ve ülkemize büyük katkıları olmuştur. Bu insanlar bize bu ülkeyi sevmeyi ve bu ülkenin değerlerine saygı duymayı öğretmiştir." dedi.

"Kültür Yolu Festivali önemli"

Becerikli, "Biz de Kültür Yolu Festivallerinde hem kendi kültürümüzü tanıtıyoruz. Kültür dediğimiz yemek, giysi, film ve müzik olabilir. Bu kültürlerimizi gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Eğer biz onları gelecek nesillere aktarmazsak kültürümüz yok olmak zorunda kalacaktır. Bunun için bu Kültür Yolu Festivalleri çok önemli." dedi.

"Sanatçılar da Urfa'yı sevdi"

Urfa, çok sıcak ve güzel bir şehir. Buraya geldikten sonra Urfalılar bizleri çok sıcak karşıladılar. Balıklıgöl ve Göbeklitepe'yi Urfalılarla birlikte gezdim. Hepsi bizleri bağrına bastılar. Bizim sanatçılarımız Türkan hanım ve Hülya hanım da Urfa'yı çok sevdiler. Urfa'yı çok sıcakkanlı buldular. Yemeklerini çok sevdiler." dedi.

Kaynak: GAPGündemi /Mutlu Güneş