Gazetemizin dijital platformlarında canlı olarak yayınlanan “ Ekonomi Gündemi” programında İshak Polat’ın sorularını cevaplandıran Rojda Günbegi Türkiye’nin en önemle tarımsal üretim merkezi olan Şanlıurfa’da elektrik kesintilerinin özellikle sulama sezonunda  tarımsal üretimde büyük zararlara yol açtığının altını çizdi.

Talebe göre GES kuruyoruz

Programın başında Güneş enerji sistemleri hakkında bilgi veren Rojda Günbegi; “ GES’ler güneşten gelen ışınları ısı ve elektrik enerjisine çeviren sistemlerdir. Üretim sistemine göre bir GES. Panel, jel akü, solar kablo, invertör of the invertör, on the invertör altyapı olarak çelik konstirüksiyonlar, hibrit aküler, lityum aküler gibi parçalardan oluşur. Bunlar ve daha fazlası solar sistemlerde yer alıyor. İklim şartlarına göre farklı paneller kullanılıyor. Kurulum aşamasında kullanıcı, müşteri geldiği zaman ilk önce enerji ihtiyacına göre hesaplamalar yaparak bir plan çıkartıyoruz ve bu plana göre Güneş enerji sistemini kuruyoruz” diyerek GES kurulumunda yapılan iş ve işlemleri anlattı.

C8A0Adea 1Db5 4517 8D9D A8D34397024F

GES çevre dostu ve ekonomiktir

GES’lerin avantajlarına da dikkat çeken Rojda Günbegi;” İlk olarak GES’ler çevre dostu ve ekonomiktir. Her ne kadar ilk kurulumda maliyet yüksek gibi gözükse de kurulumdan sonra elektrik kesintisi , fatura derdi veya elektrik arızası gibi bir sorun oluşmaz. GES’ler yenilenebilir enerji kaynağıdır ve güneş/ gün sayısında Türkiye ve özellikle Şanlıurfa çok şanslı. Bedava enerji kaynağı olan güneşten faydalanmamız ve bunu yaygınlaştırmamız lazım.” Diyerek günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük bir yönelim olduğunu ifade etti.

GES’e çiftçilerden yoğun talep var

 Pandemi ve sonrasında yaşanan deprem sonrası enerjiye olan ihtiyacın daha da arttığını ve insanların kesintisiz enerjiye ihtiyaç duyduğunu belirten Rojda Günbegi; “ Özellikle elektriğe gelen zamlar, elektrik dağıtımında oluşan arızalar  Türkiye’nin önemli tarımsal üretimini gerçekleştiren Şanlıurfa’da GES’lere olan talebi çok arttırdı. Şanlıurfalı çiftçilerimiz özellikle sulama sezonunda elektrik kesintilerinden dolayı  büyük mağduriyetler yaşıyorlar ve ürünlerini zamanında sulayamadıkları için büyük zararlar ile karşılaşabiliyorlar. Bundan dolayı son zamanlarda özellikle de sulama sezonunda çiftçilerimiz sulama kuyuları için bizden yoğun bir şekilde GES talebinde bulunuyorlar. Bizlerde çiftçilerimizin talebine yetişmek ve onların ihtiyaçlarını giderecek sistemleri kurmak için  büyük bir gayret sarf ediyoruz” diyerek çiftçilerin özellikle seyyar GES sistemlerine taleplerinin yüksek olduğunu belirtti.

İş yaşamına ilişkinde açıklamalarda bulunan Rojda Günbegi, babası ve kardeşleri ile birlikte yürüttükleri işletmelerinin üretim kapasitesini daha arttırmak için altyapı yatırımlarına önem verdiklerini belirtti.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat