(Ramazan, Kadir Gecesi ve Yerel seçim Değerlendirmesi)

Ramazan, Kadir gecesi ve yerel yönetim seçimleri... Hayatın rutin gidişine tepki, yeniden yaşam tarzını dizayn, her kişinin bir dönüm noktası olması gereken gecesi ve ileriye dönük toplumsal yönetim mekanizmasına karar verme...

Hayatında ramazanı olmayanın ne iç ne de dünyası renkli değildir. Monoton bir hayat yaşıyordur. Ev, iş; iş, ev... Hayatında değişime karar vermeyenlerin kadir ve kıymet duyacakları bir geceleri yoktur. Ramazanı Kadiri olanlar anlar.

Ben Kadir gecesi ile ilgili pek spekülatif tartışmalara girmeyeceğim. Neymiş, Nebi geceyi unutmuş veya gizlemiş, ramazanın son 10 tekli geceleri vs... İnsanlık için önemli bir gece nasıl da unutulur. Evlilik yıldönümlerini, çocuklarının doğum günlerini, askerlik tarihini unutmayanlar nasıl olur da nebi as. Böyle bir iftira ederler.

Eğer hayatında hatalardan uzak, sorumlu bir kişi olarak Allah'a iyi bir kul, insanlığa faydalı, kâinata duyarlı bir kişi olacağının kararını vermiş isen Ramazan ve Kadir gecen mübarek olsun. Yok, ramazan bittiği gibi her şey eskisi gibi olacaksa bunca çektiğin açlık ve susuzluk sana eziyet olmuş.

Ramazanda tefekkür ayıdır, karar verme ve yeni bir başlangıç. Kısa filmini içinde bulunduğun ayda çekersin, uzun metrajı geride kalan 11 aydır.

Dindarların çoğunlukta olduğu bir ülkede, dini hayat kriterlerinin hakim olduğu pek söylenemez. İnsanlar sakallılardan, şalvarlılardan, tesbihlilerden alışverişten korkar oldular. Sakalsızlar, şalvarsızlar, tesbihsizler çok mu temiz? Hayır. Ama aralarında bir fark var. Sakallılar, şalvarlılar, tesbihliler halkın görünen yüzünde ticaret yaparken, sakalsızlar, şalvarsızlar, tesbihliler görünmeyen yüzünde. Yani bankalar ile soyarlar ve banka soyarlar, usulsüz ihale alırlar, dev vurgunlar yaparlar. Biz onları haberlerden biliriz. 

Yeni bir hayat doğru düşünme ve doğru yaşama ihtiyacımız var. Zor bir dönemden geçtiğimiz malum. Pazara çıkıp fiyat dengesizliğini, günden güne değişen etiket fiyatlarını gördükten sonra çıkarsama yapmak için ekonomi profesörü olmak gerekmiyor.

Enflasyon muson rüzgarı gibi. Zengine ayrı fakire ayrı esiyor. Para babaları mallarına mal, kazançlarına kazanç kattıkları şu çetin bir kaç yılda modern hayatın tefe sistemi bankalar kârlılıklarını %50 artırmışsa, holdingler kat be kat büyümüşse, dar gelirli günden güne erimişse nezdimde bütün projeler boştur. Varsın tartışadursunlar emekliye verilecek 50 tl maaş zammını seçilmiş masa başı memurları... Açlık dışında her şey yalan.

Telaş yok. Hayli bir zamandır bu ülkede ramazan yaşanmadı. Düzensizlik içinde düzen bizi bir düzene koymuş ve ümük sıkılıyor. Kemer sıkma devri bitti. Çünkü halk lastikli pantolon artık kullanıyor. 2+2=4 mü? Yalan. Matematikçilerin uydurduğu bir koca bir yalan. 

Seçim beklediğim gibi geçti. Partizanlar partilerine oy verip oy topladı. Beklentilerinin karşılıklarını aldılar. Ama seçimin kaderini onlar değil oy kullanmayanlar belirledi. Bir şehir merkezinde 35 bin kişi oy kullanmıyorsa, bir ilçede oy kullanmayanlar oy kullananların sayısından fazla ise dediklerimden haksız sayılmam. Fakat oy kullanmayanlar oy kullananların tercihine 5 yıl boyunca uymak zorunda kalacak.

Yazılacak çok ders var ama siyaset, din ve futbol konuşmak insanları ayrıştırıyor. Bu konularda ağzını açtığınız gibi holigan saldırısına maruz kalıyorsunuz. İnsanca konuşmak, akilane tavsiyede bulunmak, tartışmak ne mümkün. 'Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete' Rahmet olsun Cem Karaca...

Unutmayalım hayatın bütünü bir seçim ve seçiminden ötürü hesaba çekileceğiz.