Şanlıurfa’da bir araya gelen hayvan hakları savunucuları, “Toplamaya, Esarete, Sürgüne, Öldürmeye HAYIR” diyerek basın açıklaması yaptı. Kucaklarına aldıkları köpekleriyle yaşananlara tepki gösteren grup, başıboş köpeklerin toplatılmasının çözüm olmadığını savundu.

Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hümeyra Ulubay, kısırlaştırmanın önemine değindiği açıklamada, başıboş köpeklere yapılan şiddete dikkat çekti.

 HÜMEYRA ULUBAY’DAN SERT AÇIKLAMA

Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hümeyra Ulubay, beraberindekilerle yaptığı açıklamada, hükümetin sahipsiz başıboş köpeklerin uyutulmasını öngören kanun teklifine sert tepki gösterdi. Ulubay, “Bu canlıları katletmenin hakkını nereden alıyorsunuz? Onları öldürmek çözüm değildir. Toplayın, barınaklar yapın, kısırlaştırın. Üretim tesislerini ve çoğalmayı önleyin, satılmalarını engelleyin” dedi.

Ayrıca eyleme Hayvan Hakları Türkiye Aktif Güç Birliği Platformu da (HAYTAP) katıldı.

GRUP DAĞILDI

Yapılan açıklamanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı. Hayvan hakları savunucuları, başıboş köpeklerin korunması ve daha insancıl çözümler bulunması için yetkililere çağrıda bulundu.


Kaynak: BİHA