İLKHA/ Şanlıurfa'da, İHH öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, '10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü' kapsamında, Mısır zindanlardaki Müslümanların durumuna dikkat çekmek amacıyla zindandaki Müslümanlara mektup gönderdi.
Sarayönü PTT Şubesine gelen STK üye ve gönüllüleri, Mısır'da cezaevlerinde bulunan Müslümanlara Türkçe ve Arapça mesajlar içeren mektuplar gönderdi.
Yapılan etkinlik ile ilgili açıklama yapan İHH Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atila, Batı'nın Müslümanlara yapılan zulümlere sessiz kaldığını belirterek, '10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü olarak ilan edilmiş. 71 yıl önce İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi yayımlanmış olmasına rağmen maalesef dünyanın çeşitli yerlerinde, özellikle İslam coğrafyasında, zulüm had safhada ve Batı bunu göremiyor ya da görmek istemiyor. Doğu Türkistan, Suriye, Mısır, Irak ve Filistin zalimlerin zulmü altında inim inim inliyor.' ifadelerini kullandı.
Mısır'da zulüm altındaki Müslüman kardeşlerine moral ve destek vermek amacıyla zindandaki Müslümanlara mektup gönderdiklerine değinen Atila, 'Mısır zindanlarında binlerce Müslüman kardeşimizin olduğunu biliyoruz. Bunların bir kısmının zindanda şehid olduğuna şahit olduk. Mısır'daki Müslümanlar çok kötü şartlardaki zindanlarda kalıyorlar. Biz bu kardeşlerimizin yaşadığı bu zulme dikkat çekmek amacıyla, belki bir nebze olsun o kardeşlerimizin moralini yüksek tutmak adına böyle bir proje geliştirdik. Bugün Şanlıurfa'da çok sayıda kardeşimiz, Mısır zindanlarındaki Müslüman kardeşlerimize mektuplar yazarak duygu ve düşüncelerini gönderdiler. Katılım sağlayan kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Allah hepsinden razı olsun.' şeklinde konuştu.
Müslümanlara 'duyarlı olmaları' konusunda çağrıda bulunan Atila, 'Lütfen Allah rızası için biraz daha duyarlı olalım. Bu tür eylemlere destek verelim. Bunlar meşru, doğal ve tabii tepkilerimizdir. Hazreti Ali'nin dediği gibi 'Zulmü engel olamıyorsanız hiç değilse bu zulmü duyurarak engel olun.' Belki zulme engel olamazsanız ama sizin duyurduğunuz kişi engel olur. Bizde bu anlamda bu zulmü duyurma noktasında bir eylem yaptık, mektuplarımızı gönderdik. Rabbim, kardeşlerimizi tez zamanda zindanlardan kurtarsın. İslam aleminde kardeşler arasında olan sıkıntıları gidersin. Müslümanların birlik ve beraberlik versin.' dedi.