Urfa'da düzenlenen ve 9 gün sürecek olan festival ile ilgili duygularını dile getiren Önen, "Kültür Yolu Festivalini çok önemsediğimizi belirtmek istiyorum. Sayın Turizm ve Kültür Bakan'ımız Urfa'ya geldi ve festivalin açılışını gerçekleştirdi. Festivalin 9 gün sürmesi hem bizim açımızdan hem turistlerin Urfa'ya akın etmesi bakımında önemli. Şanlıurfa'yı Türkiye ve uluslararası medyaya sunma fırsatımız oldu." dedi.

Önen, "Urfa denilince akla sıra geceleri, gastronomi geliyor. Ayrıca Karahantepe, Göbeklitepe ve Taştepelerimiz var. Müzemizde arkeoloji ile ilgili etkinlikler olacak. Çocuklarla ilgili etkinlikler olacak. Kültür merkezlerimizde resim sergilerimiz olacak. Yine müziği ve yemeklerimizi konuşacağız" şeklinde konuştu.

"Sayın Bakan'ı burada ağırlamaktan dolayı mutluyuz"

Önen, "Kültür Festivaline Urfa'nın dâhil edilmesi Türkiye çapında bir farkındalık uyandıracaktır. En büyük hedefimiz Urfa'yı turizmde hak ettiği noktaya getirmektir. Buraya gelen turistleri iyi bir şekilde ağırlamak istiyoruz. Bu sebeple festivalin Urfa'dan başlaması ve Sayın Bakan'ı burada ağırlamaktan dolayı mutluyuz. İnşallah vatandaşlarımızı birçok etkinlikte ağırlayacağız" diye konuştu.

"Urfa'nın reklamını yapacak insanları Urfa'da ağırlamak istiyoruz"

Önen, "Daha önce Çin'de büyükelçi olduğum zaman Çinlileri turist olarak Türkiye'ye göndermiştim. Şimdi de bu çalışmaları devam ettiriyoruz. Turistlerin gelmesi pandemiden dolayı kesintiye uğramıştı. Tekrardan uçuşlar başladı. Urfa'nın turizmini canlandırmak için gerek ulusal gerekse de uluslararası tüm çabayı ortaya koyuyoruz. Daha fazla döviz bırakacak ve Urfa'nın tanıtımına katkı sunacak ve gittikleri yerlerde Urfa'nın reklamını yapacak insanları Urfa'da ağırlamak istiyoruz. İnşallah onları da görürüz." dedi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat