Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafın hayata geçirilen Türkiye Kültür Yolu Festivali kapsamında ikinci şehir olan Şanlıurfa’da Kültür ve turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılım ile Kültür Yolu Festivali başladı. Türkiye genelinde düzenlenen Kültür Yolu Festivallerine katılan ve Şanlıurfa’daki festivale ilişkin bir dizi etkinliğe imza atacak olan Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’na üye fotoğraf sanatçılar, festival ve Şanlıurfa’ya ilişkin duygu ve düşüncelerini gazetemizden İshak Polat’a anlattılar

TFSF olarak Festival boyunca etkinliklerimiz devam edecek

Dr. Sefa Ulukan (Türkiye Fotoğraf Sanatı Başkanı); Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu olarak Türkiye’deki bütün Kültür Yolu Festivallerinde yapıldığı etkinliklerde yer alıyoruz. Şanlıurfa bu kapsamda ikinci il. Şanlıurfa’da Fotoğrafçılar Maratonu dediğimiz bir yarışmamız var. Onun kayıtları için şu an buradayız. Bu yarışmanın yanı sıra Sosyal Medya Paylaşım Fotoğrafları yarışmamız var, onu yürütüyoruz. Bunun yanı sıra Şanlıurfa’da birisi yabancı konuğumuz olmak üzere iki sanatçımızın fotoğraf sergisi var. Söyleşilerimiz var. Federasyon olarak bir dizi etkinliğimiz olacak ve bu etkinlikler festival boyunca devam edecek” dedi.

Urfa fotoğrafçılar için eşsiz bir alan

Fotoğraf Sanatçısı olarak Şanlıurfa’yı nasıl değerlendiriyorsunuz sorumuzu cevaplandıran Dr. Sefa Ulukan; “Benim Urfa’ya ayrı bir gönül bağım var. 18 yaşındayken Urfa- Harran’da çektiğim bir fotoğraf ile dünya birincisi oldum. O zamandan bu yana Urfa benim için benim gönlümde başka bir yer tutar. Ben fotoğrafta 50 yılımı bitirdim. Düşünün o kadar zaman içerisinde Urfa fotoğrafik bir plato. Yüzyılların, bin yılların kenti. Urfa’da her yer fotoğraf. Urfa fotoğrafçılar için eşsiz bir alan. Kadim bir kent burası. Burada kötü fotoğraf çekmek mümkün değil diyebilirim” diyerek fotoğraf meraklılarını Şanlıurfa’ya ve festivale davet etti.

Tüm vatandaşları etinkilere davet ediyoruz

TFSF Üyesi ve Görsel Sanatlar Öğretmeni ve aynı zamanda fotoğraf sanatçısı Yasemin Al: “Türkiye Kültür Yolu kapsamında TFSF işbirliği ile Şanlıurfa’da Fotoğrafçılar Maratonu düzenlemekte. Biz bu Maratonun Şanlıurfa’daki bileşeniyiz. Şanlıurfa sanatsever bir şehir ve sanatla haşir neşir bir şehir. Böylesi bir etkinlik Şanlıurfa’ya gerçekten çok yakışacak ve iyi ki  Kültür Yolu Festivaline Şanlıurfa dahil edilmiş” diyerek tüm vatandaşları etkinliklere katılmaya davet etti.

Şanlıurfa’yı gezmek ve deneyimlemek istiyorum

Yunan fotoğraf sanatçısı ve Yunanistan’da Bir Fotoğraf Federasyonun Başkanlığını yürüten Menaris Mestikatis ise gazetemize verdiği demeçte bir yabancı olarak Festivale ilişkin gözlemlerde bulunmak üzere davet edildiğini belirterek; “Türkiye’ye çok defalar geldim. Şanlıurfa’ya ise ilk defa geliyorum. Türkiye’yi tarihi açıdan, insani açıdan çok seviyorum. Burada ilk defa bir sergim açılacak ve akşam bir söyleşimiz olacak. 4 gün boyunca Şanlıurfa’da olacağım ve Şanlıurfa’yı fotoğraflamak istiyorum. 4 Gün sonrasında da duygu ve düşüncelerimi sizinle paylaşmak isterim” diyerek Şanlıurfa’nın kendisi için farklı bir deneyim olacağını dile getirdi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat