Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali'nin açılışına katılan AK Parti Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı, GAPGündemi mikrofonlarına konuştu.

Festivalin Urfa için önemine değinen Yazmacı, "Öncelikle festivalin Şanlıurfa'ya hayırlı olmasını diliyorum. Bu etkinlik Urfa'mız için çok kıymetli. Geçtiğimiz yıl başlayan bir festivaldi. 2024 yılında da milletvekili arkadaşlarımız ve TBMM Başkan Vekili Bekir Bozdağ ile birlikte Bakanımızdan festivale Şanlıurfa'nın da dahil edilmesi ricasında bulunduk. Sağ olsun o da bizleri kırmadı. 2024 yılında Şanlıurfa, Kültür Yolu Festivaline dahil edilmiş oldu." ifadelerini kullandı.

"9 Gün boyunca dolu dolu etkinlikler olacak"

Yazmacı, "Bugün Şanlıurfa'da ilkini gerçekleştiriyoruz. 25 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında 9 gün sürecek dolu dolu bir etkinlik olacak. Şanlıurfa için çok kıymetli. Şehrin ekonomisine büyük bir katkı sağlayacak ve turizmi canlandıracaktır. Gelen misafirlerin Şanlıurfa'da 9 gün boyunca görecekleri ve dâhil olabilecekleri konserler, söyleşiler, sergiler ile her türlü sanat ve kültür etkinliğinin olduğu yoğun bir 9 gün olacak." ifadelerini kullandı.

"Şanlıurfa turizmi inşallah hak ettiği noktaya taşınacaktır"

Urfalıları etkinliklere dahil olmaya davet eden Milletvekili Yazmacı, "Hemşerilerimizi bu festivale dahil olmaya davet ediyorum. İlk adım bugün atıldı. 2025 yılında daha güzel bir festival olacak. Şanlıurfa turizmi inşallah hakkettiği noktaya taşınacaktır." diye konuştu.

"Urfa dünyanın en güzel kenti olacak"

Yazmacı, "Urfa dünyanın en eski kenti. Dünyanın en eski kenti olmanın da gururunu yaşıyoruz. Türk Hava Yolları'nın Taştepelere sponsor olmasını kıymetli buluyorum. THY'ye Taştepeler sponsorluğu için teşekkür ediyorum.

Önümüzdeki süreçte Şanlıurfa'ya yeni seferlerin dahil olması için görüşmelerimiz var. Ulaştırma Bakanlığımızın desteğiyle yurt içinde Antalya, yurt dışında da Almanya uçuşları eklenecek. Bu şekilde Urfa turizmde hak ettiği noktaya gelecektir.

Bu konuda esnaflarımıza büyük sorumluluk düşüyor. İşletmelerimiz daha dikkatli, daha hijyenik, daha güvenilir bir hale gelmelidir. Urfa'ya gelen konuklar buradan %100 mutlu olarak ayrılmalıdır. Bunları yaparsak Urfa, dünyanın en güzel kenti olacak ve turizmde hak ettiği noktaya gelecektir" dedi.

Kaynak: GAPGündemi /Dilek Çiftçi