Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali'nin açılışına katılan Vali Hasan Şıldak, sitemiz muhabiri İshak Polat'a açıklamada bulundu.

Vali Şıldak, "Kültür Yolu Festivalleri bu yıla kadar 11 ilimizde yapılıyordu. Bu yıl sayı yapılan il sayısı 16'ya çıktı. Bu 16 ilden biri de Urfa'dır. Şanlıurfa'mız çok güzel etkinlikler zinciriyle 9 gün boyunca güzel bir heyecan yaşayacak. Festivalde, müzik gösterileri, söyleşiler, sergiler, el sanatları ile ilgili atölye çalışmaları ve gastronomi durakları olacak. Vatandaşlarımızdan bu etkinlikleri fırsata çevirmelerine bekliyoruz. Gerekli duyurularımızı yaptık.

Festival kapsamında yapılacak programlar da günlük olarak sosyal medya hesaplarından duyurulacak. Kültür ve Turizm bakanımıza teşekkür ediyoruz. Bu festivalin burada yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Biz de valilik olarak gerekli tedbirlerimizi aldık. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüzle birlikte başarılı bir organizasyon ortaya koymaya çalışacağız. Hayırlı olmasını diliyorum.

I M G 6344

"Bakan Ersoy'dan taleplerimiz oldu"

Urfa'nın bir turizm şehri olduğunu hatırlatan Vali Şıldak, "Festival, Urfa'da bir ilk olacak. Gelecek yıl çok daha dolu bir festival olacak. Urfa bir turizm şehridir. Urfa'nın turizm şehri olmasıyla ilgili konseptin altını dolduracağız. Bu vesileyle Kültür ve Turizm Bakanı'mızdan bazı hususlarda taleplerimiz oldu. İlimizin arkeoloji alanları, restorasyon alanları ve diğer altyapı çalışmaları ile ilgili taleplerimiz oldu. Bu taleplerimizin %80'ni kabul edildi. Bu bakımdan çok mutluyum. Güzel bir çalışma yapmıştık. Basın açıklaması öncesinde hazırladığımız çalışmayı Sayın Bakan'a arz ettik. Bu taleplerimiz kabul gördü." ifadelerini kullandı.

"Gastronomiyi ön plana çıkaracağız"

Bakan Ersoy'dan talepleri ile ilgili bilgi veren Vali Şıldak, "Harran Kalesi ve Urfa Kalesi'nin bir an önce turizme açılmasını talep ettik.  Bu konuda restorasyon eksiğimiz var. Bunu tamamlayacağız. Karahantepe'nin üst çatı örtüsünün yapılması ve turizme açılmasını talep ettik. Burada bir kaza evi oluşturulması gerekiyor. Göbeklitepe'nin ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor. Burada yeni bir karşılama ünitesinin yapılmasını talep ettik. Her şeyi konuştuk. Urfa, turizmde ve kültürde Türkiye'nin gözbebeği durumunda.

Yeni dönemde milletvekillerimizle birlikte daha çok güçlü hamleler yapacağız. Büyükşehir belediyemiz de bu sürece dâhil olacak. İnşallah şimdi ön plana çıkaracağımız yeni kavram 'gastronomi' olacak. Gastronomiyi ilmek ilmek işleyeceğiz. Hemşerimiz Ramazan Bingöl şef ile birlikte bu çalışmaya adım atıyoruz." şeklinde konuştu.

"Urfa ile ilgili algıyı her geçen gün pozitife dönüştüreceğiz"

Vali Şıldak, "Urfa geçen yıl UNESCO listesinde 'Müzik Şehri' ilan edildi. Bu konuda zayıf kalıyoruz. Bu konuyu da ön plana taşıyacağız. Müziğimize ve halk oyunlarımızı biraz daha Türkiye ölçeğinde tanıtacağız ve güçlendireceğiz. Urfa'nın yerel basınına güveniyorum. Hep beraber çalışacağız. Urfa'daki sinerjiyi yükselteceğiz. Urfa ile ilgili algıyı her geçen gün pozitife dönüştüreceğiz. Bunu yapmak için turizmi bir araç olarak kullanacağız. İnsanlarımız daha çok para kazanacak ve mutlu olacaklar. Esnafımız ve ticaret erbabımız bundan faydalanacak" dedi.

"Hz.İbrahim'in Harran'daki evi ve mescidi gündeme geldi"

Vali Şıldak, "Hz.İbrahim'in Harran'daki evi ve mescidi ile ilgili soruya cevap veren Vali Şıldak, "Sayın Bakanımızla olan görüşmemizde Hz.İbrahim'in Harran'daki evi ve mescidi konusu gündeme geldi; ama bu konuda bir netlik yok. Bu konuyu kazı başkanımız Mehmet Hoca takip ediyor. Ben de üzerinde duruyorum.

Öncelikli olarak Harran Ulu Camii'nin restorasyonu bitti ve ziyarete açacağız. Harran Kalesi'nde de 'Bilim Adamları Müzesi' oluşturacağız. Valilik olarak Balıklıgöl'de 'Peygamberler Tarihi Külliyesi' yapmak için de harekete geçtik. Kamulaştırmasını yaptığımız 'Kültür Adamız' projesi var. Buranın oteller zinciri olarak hayata geçirilmesi için çalışma başlatıyoruz. Turizm Master Planı hazırlığımız var" dedi.

"Yolumuza devam edeceğiz"

Vali Şıldak, "İlk geldiğim günden beri Urfa'daki önceliklerimi söyledim. Burada vatandaşın en büyük beklentisi eğitimdir. İkincisi kültür ve turizm. Üçüncüsü ilin huzuru ve asayişi, özellikle uyuşturucu ile mücadeledir. Bu üç alanda halkımızın da desteğini yanımıza alarak yolumuza devam edeceğiz. Urfa'nın geleceğine bu şekilde yatırım yapacağız" dedi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat