SORU: Avukatım, polise kimlik göstermek zorunda mıyım? Kimliğimi yanımda taşımazsam bu suç mudur? 

CEVAP: Yoldan geçen bir polis, ortada haklı bir gerekçe veya makul şüphe yoksa durduk yere senin kimliğini soramaz, yani keyfi işlem yapamaz. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde, en yakın Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz, zira o polis memuru görevini kötüye kullanıyordur. Kimliğinizi sorması için, dediğim gibi makul bir şüphe veya sebebin olması gerekir. Mesela bir GBT (Genel Bilgi Toplama) uygulamasında, haklarında yakalama veya tutuklama veya yurt dışı çıkış yasağı olan kişilerin tespiti için yapılan bir kimlik sorma işlemi kanuna uygundur ve kimliğinizi göstermek zorundasınızdır ama ve lakin sizin de sizden kimlik soran görevliye, görevli olup olmadığını anlama ve bilme sadedinde kimlik sorma hakkınız vardır. 

Kimliğinizin yanınızda olması her zaman iyidir. Pekiyi kimliğiniz yanınızda değilse; işte bu durumda da sizi tanıtmaya yarayacak başka belgelerle de kimliğinizi ispatlayabileceğiniz gibi telefon ile bir yakınınızı arayarak hemen kimliğinizi getirmesini de isteyebilirisiniz. 

Kimliğinizi yanınızda taşımamanız ise suç değildir. Fakat kimliğiniz yanınızda değil ve bir türlü kimliğinizi ispatlayıp kimliğinizi de getirtemiyorsanız gözaltına da alınabilirsiniz ve hatta tutuklanabilirsiniz de…