1 yıldır devam "Hz. İbrahim'in Harran'da ailesiyle birlikte yaşadığı evin bulunduğu" bilimsel açıklama ve değerlendirmelere karşı; Urfa'da öne sürülen inkarcı-baştan savıcı tez…

Tarihe, arkeolojinin ortaya koyduğu hakikate, kültürel mirasa, İslam'a, dine ve Hz.İbrahim'e; onun varlığıyla anlam kazanmış Urfa'nın hala direnebilmesine karşı açığa çıkan Nemrudi bir kin ile:

"Ne işi var Hz. İbrahim'in Urfa'da"
"Tarihte Hz. İbrahim diye biri de yok!"
"Tarihteki Ur, Urfa değil.. Irak'ta, Basra'ya yakın bir yer"
"Avrupalıların yazdığı bilimsel bir makale var mı?"
"Urfa'nın her yeri tarihi eser. Hepsine sahip çıkılamaz ki!"
"Kimse kanunlara, yasaya uymuyor ki.."
"Kimse görevini yapamıyor"
"Devletin gücü yetmiyor…"

Cumhuriyetimizin 100. Yılı… Şanlıurfa, belki 100 yılda bir yakalayabileceği bir fırsat yakalamış; 57 Üyeli İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından "2023 İslam Dünyası Turizm Başkenti" seçilmiş.

Peygamberler Şehri Şanlıurfa'da, bu müjdenin sevincini yaşadığımız aynı günlerde ise 10 yılı aşkın bir süredir Harran'daki kazı çalışmalarını yöneten Prof.Dr.Mehmet Önal "Hz.İbrahim'in Harran'da yaşadığı evi tespit ettik, ama üzerinde gecekondular var" diye feryat ediyor.

(Prof.Dr. Mehmet Önal; Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı. Aynı zamanda Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Başkanı. Harran'daki eserlerin gün yüzüne çıkması için yıllardır çırpınan bir isim)

Prof.Dr.Önal'ın açıklama ve feryadına cevaben; Hz.İbrahim'in evinin de yer aldığı, Harran Sur içindeki tarihi SİT alanına, sadece 2023 yılı içinde 70'den fazla gecekondu dikildi…

Bunların içinde Bakan Ertuğrul Günay döneminde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılan ve daha sonra mülkiyeti Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen, geleneksel toprak evler de vardı. Bunlar da yıkıldı ve yerine beton gecekondular yapıldı.

Hz.Ömer döneminde kapılarını sahabe ordusuna açan Harran… İslam'ın Anadolu'ya giriş kapısı… Siverek'te Koçali Baba ve 3 arkadaşı… O tarihlerden beri Urfa'nın sinesine sardığı şehit sahabeler.

Yine Türk-İslam tarihin başlangıç noktalarından biri Harran. Emevi döneminin bittiği, Abbasilerle birlikte Horasan Ordusu'nun karargah kurduğu şehir… Malazgirt'ten 400 yıl önce… Türklerden oluşan Horasan Ordusunun Anadolu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika seferlerindeki kışlası…

Nureddin Zengi, Selhattin Eyyubi, Hayat-i Harrani, İbn-i Teymiyye, Battani.. Binlerce İslam alimi, bilgini ve komutanlarını muhafaza eden, İslam Medeniyetinin ilim merkezi Harran…

Urfa, "Ufala ufala kambur balığın sırtında bir pul kaldı"

2023 İslam Dünyası Turizm Başkenti... Harran'da Hz.İbrahim'in evinin yeri tespit edildi… Tüm dünyayı ayağa kaldıracak bu gelişmeyi; şehrimizin yöneticileri duymadı-görmedi-bir şey de yapmadı… Üzerindeki gecekondunun etrafına 70'den fazla yeni gecekondu yapıldı.

Sözün özü: 2023 İslam Dünyası Turizm Başkenti Şanlıurfa'da; Hz.İbrahim'in evinin üzerine beton döktük… Deprem oldu, sel oldu, seçim oldu, e bir daha seçim var…

Harran'da; Türk-İslam tarihinin ve İnsanlığın ortak mirasına karşı, Haçlı ve Moğollardan daha yıkıcı - yok edici bir saldırı mevcut!