SORU: Avukatım, birisi telefonla beni aradı, filan TC numaralı kişi sen misin dedi, evet dedim. Hakkında icra takibi var, hemen şimdi ödersen, indirimli ödersin, şu IBAN hesabına şu kadar parayı gönder, dedi. Dolandırıcı mı bu? 

CEVAP: Cevabını kendin vermişsin zaten, dolandırıcı tabii ki… Çok bayat bir numara / dolandırıcılık şekli ama maalesef kanan var halen… Hiçbir avukat sizi telefon ile arayıp da şu kadar borcun var, şu IBAN numarasına git yatır, dosyanı kapatayım demez; diyeni de (avukatsa bile) takmayın! Varsa borcun gidip icraya yatırırsın kardeşim, birilerinin IBAN numarasına da yatırmak da neymiş… Gerçek avukat bile olsa!

Pekiyi nereden bileceğiz, gerçekten de hakkımızda açılmış bir icra takibi var mı yok mu? Hemen söyleyeyim; bunu öğrenmenizin çok kolay ve kesin bir yolu var: İnternetten UYAP VATANDAŞ denen bir uygulama var ki buna girerek, hakkınızdaki tüm davaları ve bu minvalde hakkınızda açılmış tüm icra takiplerini ve dosyalarını ve de varsa ne kadar borcunuz olduğunu hemen ve net olarak görebilirisiniz. Eğer ki orada hakkınızda bir icra dosyası gözüküyorsa vardır, gözükmüyorsa yoktur! Ha, gözüküyorsa bile, birisi o dosyayı telefonda size söyledi diye hemen ona kanıp da söylediği özel hesaba para mara kesinlikle yollamayın! Bulunduğunuz yerdeki nöbetçi icra müdürlüğüne giderek, ilgili icra dairesinin ilgili dosyasına gönderilmek üzere borcunuzu yatırın.